Gościnne wpisy mec. Angeliki Czubackiej-Pędzisz

Agnieszka Stec-Bielak        02 lutego 2016        2 komentarze

 

OBR_5681Kilka lat temu, kiedy rozpoczynałam swoją przygodę z blogowaniem, usłyszałam słowa: „blog jest dla czytelników, nie dla autora”

Oczywista oczywistość.

Coraz częściej pytacie o tematykę nieruchomości, jednak połączoną z zagadnieniami stricte prawa rodzinnego i cywilnego – podział majątku wspólnego po rozwodzie lub rozpadzie związku partnerskiego. Niejednokrotnie znaczną część tego majątku stanowi właśnie nieruchomość.

Wspólne mieszkanie, wspólny kredyt, dofinansowanie w ramach projektów rządowych, czy wreszcie wspólna decyzja aby przekazać majątek na rzecz dzieci, to ważne decyzje i skomplikowane procedury, których skutki odczuwalne mogą być przez wiele lat.

Odpowiadając na zapytania i potrzeby czytelników postanowiłam poprosić o kilka gościnnych wpisów Mecenas Angelikę Czubacką-Pędzisz – wspólnika, przyjaciółkę i jednego z najlepszych specjalistów jakich miałam przyjemność znać.

Mecenas Czubacka specjalizuje się w prawie rodzinnym i szeroko pojętym prawie nieruchomości. Ponad 10 letnie doświadczenie i połączenie tych dwóch specjalizacji jest idealną receptą na ciekawe i użyteczne wpisy.

Jestem przekonana, iż lektura wpisów Mecenas Czubackiej przyniesie wymierne korzyści dla czytelników bloga.

Zapraszam więc do śledzenia wpisów i zadawania pytań!

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Katarzyna Lipiec 6, 2018 o 08:54

Witam , Jestem członkiem Wspólnoty Mieszkaniowej która podjęła uchwałę w sprawie naprawy części balkonów w tym mojego. Na balkonie miałam położone płytki które mi zniszczono więc chciałam rekompensaty na ułożenie nowych ale mi odmówiono ze względu za brak podstawy prawnej i brak środków. Nagle miesiąc później zarząd stwierdził,iż bedzie układał płytki u tych którzy je mieli ( w moim przypadku za dopłatą) a u tych których nie było płytek zmuszono do pokrycia kosztów płytek i ich położenia bez pytania kogokolwiek czy ktoś chce. Zarząd sam zadecydował o dodatkowych kosztach ponoszonych przez właścicieli lokali, bo wybrał taką metodę naprawy, czy jest to przekroczeniem zarządu zwykłego w myśl orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 7.03.2008 r. (III CZP 10/08)

Odpowiedz

Agnieszka Stec-Bielak Lipiec 27, 2018 o 13:23

Witam,
Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć w pełni na Pani pytanie w oparciu jedynie o opis sprawy zawarty w komentarzu.
Zasadniczo zarząd nie może narzucać poszczególnym mieszkańcom opłat jakie nie wynikają z ustawy o własności lokali. Naprawa sprowadza się z zasady, w zależności jednak od treści Uchwały Wspólnoty w tym zakresie, odtworzenie stanu istniejącego uprzednio. Niemniej jednak nie znam stanu Państwa balkonów, być może pewne wytyczne w tym zakresie zostały zawarte we wnioskach po przeglądzie rocznym.
Z zasady Zarząd ma uprawnienie do działania w zakresie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu w ramach podjętej przez Wspólnotę uchwały. Jeśli działania Zarządu nie mieszczą się w jej treści mogą być uznane za przekraczające zakres uprawnień.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: